Wycieczki Rzeszów
Rzeszów to miasto wojewódzkie, położone w południowo – wschodniej części Polski. Rzeszów obejmuje powierzchnię 115,8 kilometrów kwadratowych, na której zamieszkuje około 178 tysięcy osób. Miasto to położone jest po obu stronach rzeki Wisłok – lewobrzeżnego dopływu Sanu i prawobrzeżnego dopływu Wisły. Geograficznie miasto Rzeszów położone jest na obszarach: Pradoliny Podkarpackiej, Pogórza Dynowskiego oraz Pogórza Rzeszowskiego. Najwyższe wzniesienie w mieście sięga 393,8 metrów nad poziom morza i jest to Góra Św. Rocha. Rzeszów to także ważny węzeł komunikacyjny. W tym bowiem miejscu krzyżują się trakty drogowe międzynarodowa droga E4 z drogami krajowymi 9 i 19. Nieopodal miasta, w miejscowości Jasionka zlokalizowany jest także międzynarodowy port lotniczy, znacznie ułatwiający dojazd do miasta. Wszystko to sprawia, iż Rzeszów stanowi znakomite miejsce pod względem turystycznym, do wypraw krótszych, jak i dłuższych.
Turystyka w Rzeszowie
Turyści bardzo często właśnie w Rzeszowie zatrzymują się, realizują miejscowe, bądź okoliczne wycieczki, a następnie kontynuują podróż dalej, m.in. w Bieszczady, Tatry. Turystom zainteresowanym dziedzictwem kulturowym, miasto proponuje wiele atrakcyjnych i pięknie odrestaurowanych zabytków, jak np.: Rynek ze Studnią, Ratusz, Zamek Lubomirskich, Pałac Letni Lubomirskich, a także Muzeum Miejsce, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Bazylika Ojców Bernardynów, czy Kościół Farny. Celem indywidualnych, ale też grupowych wycieczek po Rzeszowie mogą być również zielone miejsca i ulice, jak np.: rezerwat przyrody Lisia Góra położony nieopodal miasta, Zbiornik Rzeszowski utworzony w 1973 roku, Park Kultury i Wypoczynku z Olszynkami, usytuowany pomiędzy Mostem Lwowskim, a Mostem Karpackim; Park Jedności Polonii z Macierzą przy ulicy Cieplińskiego; Park Sybiraków przy ulicy Sucharskiego. Jedną z propozycji przygotowanej przez miasto jest Ścieżka Przyrodnicza im. W. Szafera o długości około 6 kilometrów, poprowadzona od Starego Cmentarza poprzez Olszynki, Park Kultury i Wypoczynku, zaporę, Lisią Górę i skarpę lessową, aż do dawnej przeprawy na wyspę.
Oprócz powyższej ścieżki w Rzeszowie i w okolicach zostały przygotowane specjalne szlaki turystyczne rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Są to następujące propozycje: szlak żółty Pt. „Dookoła Rzeszowa” o długości 120,5 kilometrów, składający się z pięciu następujących tras: Trasa I: Wilkowyja – Słocina – Matysówka – Tyczyn; Trasa II rozpoczynająca się w Tyczynie i poprowadzona przez Hermanową, Budziwój, Zarzecze, do Mogielnicy; Trasa III: z Mogielnicy przez: Niechorze, Zgłobień, Błędowę Zgłobieńską do Dąbrowy; Trasa IV: z Dąbrowy przez: Bratkowice, Budy Głogowskie do Głogowa Małopolskiego oraz Trasa V: z Głogowa przez: Wysoką Głogowską, Stobierną, Nową Wieś i Załęże, aż do Wilkowyi w Rzeszowie.